Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

101 szczytów w 101 rocznicę

101 szczytów w 101 rocznicę

W dniach 9-11 listopada 2019 r., już po raz drugi, odbędzie się wielka akcja "101 szczytów w 101 rocznicę". W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Szczytniak w Górach Świętokrzyskich. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. Akcja ma na celu uczczenie w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko liście i śnieg na to pozwolą. W ubiegłym roku na szczytach spotkało się prawie 1000 osób i udało się im wspólnie zdobyć wszystkie wierzchołki wymienione w wydarzeniu.

Partnerem tej akcji jest między innymi Nadleśnictwo Łagów, które zaoferowało pomoc w postaci worków na śmieci oraz rękawic, a także wywóz zebranych śmieci. Nasza propozycja zdobycia Szczytniaka wygląda następująco:

I grupa spotyka się przed kościółkiem w Paprocicach 10 listopada o godz. 10:00, stamtąd idzie w kierunku Szczytniaka czerwonym szlakiem a na Szczytniaku skręca na czarny szlak i schodzi w kierunku Starego Skoszyna. Tutaj, na skraju lasu będzie punkt gdzie zostawimy zebrane śmieci.

II grupa – musi zorganizować się we własnym zakresie (ekipa przyjaciół, rodzina itp.). Ich trasa rozpocznie się na Alei lipowej w Gołoszycach i prowadzić będzie czerwonym szlakiem również w stronę Szczytniaka a dalej tak samo jak grupa I zejdzie czarnym szlakiem do Starego Skoszyna i tam zostawi zebrane śmieci. Jeżeli taka grupa się zorganizuje bardzo proszę o kontakt – Andrzej Zagnieński 519 350 510. Dostarczę worki i rękawice do umówionego punktu.

Osoby zainteresowane tym wydarzeniem zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.facebook.com/events/314198182537672/