Asset Publisher Asset Publisher

Zajęcia edukacyjne

W ramach leśnej edukacji społeczeństwa, Nadleśnictwo Łagów organizuje szereg imprez (konkursy, spotkania z leśnikami, lekcje, pogadanki, warsztaty, wycieczki przygotowywane głównie dla dzieci z miejscowych szkół, ale również dla uczestników "zielonych szkół", a także dla innych grup). Z myślą o naszych gościach przygotowano leśne ścieżki edukacyjne „Leśne ABC" i „Na Kobylą Górę". Zajęcia prowadzone są także w Leśnej Izbie Edukacyjnej znajdującej się obok siedziby Nadleśnictwa w Woli Łagowskiej.

Proponowane tematy zajęć:

  • Poznajemy pospolite rośliny runa leśnego
  • Warstwowa budowa lasu
  • Drewno – materiał odnawialny
  • Korzyści płynące z lasu
  • Praca leśnika
  • Rozpoznajemy drzewa i krzewy leśne
  • Zasady zachowania się w lesie ze szczególnym uwzględnieniem przepisów p.poż.
  • Czy las to tylko drzewa
  • Łańcuchy pokarmowe w lesie

oraz inne tematy zasugerowane przez nauczycieli (opiekunów) klas (grup) uczestniczących w zajęciach.

Aby zorganizować zajęcia należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go Nadleśnictwa Łagów pocztą tradycyjną lub na adres: lagow@radom.lasy.gov.pl, po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (nr. tel. 519 350 510) terminu zajęć.

Zajęcia oczywiście są bezpłatne – zapraszamy.

Aby pobrać formularz zgłoszeniowy kliknij tutaj


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Bushcraft i surwiwal w Paśmie Jeleniowskim

Bushcraft i surwiwal w Paśmie Jeleniowskim

21 listopada na terenie zarządzanym przez Lasy Państwowe rozpoczął się pilotaż udostępnienia obszarów leśnych do uprawiania bushcraftu i surwiwalu. Obszary objęte pilotażowym programem wyznaczone zostały na terenie leśnych kompleksów promocyjnych. Na terenie RDLP w Radomiu działania realizuje Nadleśnictwo Łagów (Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska”).

Bushcraft i surwiwal to nietypowe formy aktywności terenowej nastawione m.in. na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność podczas przebywania w lesie. Na obszarach pilotażowych, dzięki nowym uregulowaniom społeczność ta będzie mogła uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach.

Nadleśnictwo Łagów udostępniło do tego celu obszar Pasma Jeleniowskiego. Będzie to aż 2 000 ha. Wyprawa będzie o tyle ciekawsza, że można ją połączyć z wędrówką w pobliże rezerwatów przyrody: „Szczytniak", „Góra Jeleniowska” oraz „Małe Gołoborze”. W obszarze tym znajdują się również takie atrakcje jak kaplica na Górze Witosławskiej, XIX-wieczna figura Chrystusa w jej sąsiedztwie, czy źródło „Malinowy Stok”.

Łącznie Lasy Państwowe wyznaczyły 43 specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. Pilotażowy program potrwa do 23 listopada 2020 roku. Wszystkie szczegóły, w tym mapy i regulamin zostały opublikowane na stronie internetowej Lasów Państwowych. Mapa jest również dostępna w aplikacji Bank Danych o Lasach https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy.

Więcej o obszarach pilotażowych znajdziesz na stronie internetowej

W związku z pilotażem 19 listopada zorganizowano spotkanie w Nadleśnictwie Łagów, w którym wzięły udział instytucje oraz organizacje zainteresowane tego typu aktywnością oraz założeniami pilotażu. Na tym polega idea pilotażu – są to działania wstępne, które mają pomóc rozpoznać podstawowe bariery oraz zebrać wiedzę niezbędną do realizacji przyszłych projektów.

Obszar w Nadleśnictwie Łagów wyznaczony został zarządzeniem nadleśniczego. Ustalono też regulamin do stosowania przez osoby chcące skorzystać z możliwości dostępnych w wyznaczonych obszarach leśnych. Jednym z jego ważniejszych punktów jest biwakowanie w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).

Najczęściej zadawane pytania - kliknij

Mapa obszarów plotażowych

Warto wiedzieć