Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Siejemy, sadzimy i pielęgnujemy. Troszczymy się.

Zgodnie z Planem Urządzania Lasu hodujemy sadzonki , wykonujemy odnowienia, zalesienia, pielęgnujemy uprawy i młodniki , wykonujemy podsadzenia, dolesienia i uzupełnienia. Rozmiar tych prac wynosi w tym dziesięcioleciu:

·         Pielęgnowanie upraw (CW) – 269,57 ha

·         Pielęgnowanie młodników (CP) – ponad 1114,37 ha

·         Odnowienia halizn, płazowin i zrębów – 289,14 ha

·         Podsadzenia, dolesienia  – 8,68 ha

·         Odnowienia drzewostanów przewidzianych do użytkowania rębnego - 628,83

           - w tym zrębami zupełnymi - 289,14 ha

·         Wykonywanie melioracji agrotechnicznych – 622,98 ha

·         Poprawki i uzupełnienia - 1,59 ha

·         Wykonywanie trzebieży – 8416,06 ha

Sadzonki sosny w szkółce Szumsko


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśna pamięć

Leśna pamięć

Lasy radomsko-kieleckie były świadkami burzliwych wydarzeń z dziejów Polski. Nie ma takiego drugiego regionu w kraju, gdzie w lasach jest tyle pomników, mogił, krzyży, cmentarzy wojennych. Leśnicy dbają o te miejsca, wraz z innymi osobami i organizacjami utrzymują na nich porządek, składają kwiaty i zapalają znicze.

W czasie dnia Wszystkich Świętych wspominamy swoich bliskich, którzy odeszli. Leśnicy wspominają także tych, którzy zginęli w lasach lub wydarzenia, które się tu rozegrały. Nie ma nadleśnictwa, na którego terenie nie byłoby kilkunastu, kilkudziesięciu pomników, mogił, krzyży upamiętniających wydarzenia, których świadkami były lasy. Razem takich miejsc na terenie RDLP w Radomiu blisko 470. Wiele miejsc pamięci związanych jest bezpośrednio z leśnikami, którzy ginęli za wolność ojczyzny w czasie wojen i powstań narodowych. Część zmarła osiągnąwszy sędziwy wiek, zasługując się leśnictwu długoletnią pracą i poświęceniem, a następcy uczcili ich pamięć fundując im śródleśne obeliski. O wszystkich pamiętają ich następcy – leśnicy, którzy dbają o mogiły, składają kwiaty i zapalają znicze, wyrażając tym samym szacunek i wdzięczność. W utrzymaniu miejsc pamięci pomagają leśnikom osoby dla których miejsca te są ważne, a także różne organizacje i środowiska patriotyczne, w tym harcerze i wojska obrony terytorialnej.

W uznaniu za troskę i opiekę w 2006 roku Rada Pamięci i Męczeństwa przyznała RDLP w Radomiu złoty medal „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej", a w 2018 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał RDLP w Radomiu medal Pro Patria. Leśnicy zostali wyróżnieni „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej” oraz coroczną współorganizację uroczystości na Wykusie, wspieranie środowisk kombatanckich, a także popularyzowanie wiedzy o polskim państwie podziemnym. Upamiętnienie wielu miejsc pamięci narodowej było współfinansowane przez RDLP w Radomiu i nadleśnictwa z tego terenu.