Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Siejemy, sadzimy i pielęgnujemy. Troszczymy się.

Zgodnie z Planem Urządzania Lasu hodujemy sadzonki , wykonujemy odnowienia, zalesienia, pielęgnujemy uprawy i młodniki , wykonujemy podsadzenia, dolesienia i uzupełnienia. Rozmiar tych prac wynosi w tym dziesięcioleciu:

·         Pielęgnowanie upraw (CW) – 269,57 ha

·         Pielęgnowanie młodników (CP) – ponad 1114,37 ha

·         Odnowienia halizn, płazowin i zrębów – 289,14 ha

·         Podsadzenia, dolesienia  – 8,68 ha

·         Odnowienia drzewostanów przewidzianych do użytkowania rębnego - 628,83

           - w tym zrębami zupełnymi - 289,14 ha

·         Wykonywanie melioracji agrotechnicznych – 622,98 ha

·         Poprawki i uzupełnienia - 1,59 ha

·         Wykonywanie trzebieży – 8416,06 ha

Sadzonki sosny w szkółce Szumsko


Asset Publisher Asset Publisher

Back

101 szczytów w 101 rocznicę

101 szczytów w 101 rocznicę

W dniach 9-11 listopada 2019 r., już po raz drugi, odbędzie się wielka akcja "101 szczytów w 101 rocznicę". W całym kraju, równolegle, ludzie kochający piesze wędrówki zdobędą 101 polskich szczytów, w tym m.in. Szczytniak w Górach Świętokrzyskich. Organizatorem i pomysłodawcą jest portal Aktualne Warunki w Górach. Akcja ma na celu uczczenie w górski sposób 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz propagowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu, w ruchu. W tym roku organizator postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym i w miarę możliwości posprzątać szlaki biegnące na wybranych 101 szczytów, jeśli tylko liście i śnieg na to pozwolą. W ubiegłym roku na szczytach spotkało się prawie 1000 osób i udało się im wspólnie zdobyć wszystkie wierzchołki wymienione w wydarzeniu.

Partnerem tej akcji jest między innymi Nadleśnictwo Łagów, które zaoferowało pomoc w postaci worków na śmieci oraz rękawic, a także wywóz zebranych śmieci. Nasza propozycja zdobycia Szczytniaka wygląda następująco:

I grupa spotyka się przed kościółkiem w Paprocicach 10 listopada o godz. 10:00, stamtąd idzie w kierunku Szczytniaka czerwonym szlakiem a na Szczytniaku skręca na czarny szlak i schodzi w kierunku Starego Skoszyna. Tutaj, na skraju lasu będzie punkt gdzie zostawimy zebrane śmieci.

II grupa – musi zorganizować się we własnym zakresie (ekipa przyjaciół, rodzina itp.). Ich trasa rozpocznie się na Alei lipowej w Gołoszycach i prowadzić będzie czerwonym szlakiem również w stronę Szczytniaka a dalej tak samo jak grupa I zejdzie czarnym szlakiem do Starego Skoszyna i tam zostawi zebrane śmieci. Jeżeli taka grupa się zorganizuje bardzo proszę o kontakt – Andrzej Zagnieński 519 350 510. Dostarczę worki i rękawice do umówionego punktu.

Osoby zainteresowane tym wydarzeniem zapraszamy do odwiedzenia strony: https://www.facebook.com/events/314198182537672/