Asset Publisher Asset Publisher

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lasy Nadleśnictwa Łagów

Lasy Nadleśnictwa Łagów

Lasy nadleśnictw Łagów wraz z lasami sąsiednich nadleśnictw i kompleksami lasów innych form własności stanowią element zróżnicowanego krajobrazu świętokrzyskiego, który z uwagi na wysokie walory przyrodniczo – krajobrazowe, objęty został niemal w całości różnymi formami ochrony przyrody.

Lasy naszego nadleśnictwa usytuowane są:

·         W II obszarze fizjograficznym – Europy Zachodniej,

·         W trzecim podobszarze – Pozaalpejskim

·         W strefie Lasów Mieszanych

·         W prowincji Wyżyny Małopolskiej

·         W podprowincji Wyżyny Środkowopolskiej

·         W makroregionie wyżyny Kielecko – Sandomierskiej

·         W mezoregionach Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Sandomierskiej i Pogórza Szydłowskiego

Zgodnie z podziałem przyrodniczo- leśnym grunty Nadleśnictwa Łagów położone są w VI Krainie Małopolskiej, w 2 dzielnicy Gór Świętokrzyskich i należą do mezoregionu Łysogórskiego. Teren Nadleśnictwa podzielony jest na jedenaście leśnictw wchodzących w skład dwóch obrębów urządzeniowych: Łagów i Nieskurzów. Większość obszarów leśnych leży w terenach górskich (pasma: Jeleniowske, Orłowińskie, Ociesęckie, Cisowskie). Głównym gatunkiem lasotwórczym jest sosna, której towarzyszy jodła, buk oraz szereg innych gatunków.

Procentowy udział głównych gatunków lasotwórczych

Na terenie Nadleśnictwa występuje szeroki wachlarz siedliskowych typów lasów począwszy od borów suchych porastających ubogie, piaszczyste gleby, poprzez olsy rosnące na mokradłach do siedlisk wyżynnych i górskich.

 

Zestawienie udziału powierzchniowego siedliskowych typów lasu

L.p.

Siedliskowy typ lasu

Powierzchnia (ha)

Udział %

1

Bs

7,15

0,05

2

Bśw

2113,56

14,99

3

Bb

1,78

0,01

4

BMśw

700,43

4,97

5

BMw

232,36

1,65

6

BMb

27,97

0,20

7

LMśw

1462,00

10,37

8

LMw

146,44

1,04

9

LMb

3,81

0,03

10

Lśw

149,43

1,06

11

Lw

58,50

0,41

12

Ol

37,89

0,27

13

OlJ

31,57

0,22

14

BMwyżśw

42,32

0,30

15

LMwyżśw

1942,72

13,78

16

LMwyżw

347,93

2,47

17

Lwyżśw

3074,63

21,81

18

Lwyżw

228,43

1,62

19

LMGśw

945,33

6,71

20

LMGw

14,42

0,10

21

LGśw

2530,14

17,94

Razem:

14098,80

100,00