Asset Publisher Asset Publisher

Obchody Święta Niepodległości

 

Pracownicy Nadleśnictwa Łagów włączyli się w obchody 99. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Delegacje leśników wzięły udział w kilku uroczystościach, które odbyły się w gminach położonych w zasięgu działania Nadleśnictwa Łagów.

W Waśniowie uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej oraz złożyli wiązankę kwiatów  na  grobie poległych za ojczyznę oddając w ten sposób wraz z innymi uczestnikami uroczystości hołd bohaterom. Organizatorami obchodów Święta Niepodległości w Gminie Waśniów byli: Wójt Gminy Waśniów, Przewodniczący Rady Gminy, Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej oraz Prezes Koła im. J.P. Ponurego ŚZŻAK w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Fot. Andrzej Zagnieński

W Leśnictwie Orłowiny pod repliką krzyża z 1918 roku Nadleśniczy i miejscowi Leśniczowie wraz z członkami Koła Łowieckiego Nr 17 „Knieja” w Kiecach również uczcili to jedno z najważniejszych narodowych świąt. Złożono tam wiązankę kwiatów. Miejsce nie było przypadkowe. Tutaj właśnie w 1918 roku dwaj orłowińscy gospodarze – Antoni Augustowski i Marcin Włodarczyk wznieśli krzyż jako wotum dziękczynne za zakończenie wojny i odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Fot. Andrzej Zagnieński

 

12 listopada na zaproszenie Wójta oraz Przewodniczącego Rady Gminy Nowa Słupia delegacja leśników z naszego Nadleśnictwa wzięła udział w Uroczystościach Niepodległościowych w Gminie Nowa Słupia. Patronat honorowy nad tymi uroczystościami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.  Uroczystość zaszczycili swoją obecnością znamienici goście: Senator RP, Posłowie, Samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych.

Fot. Łukasz Zarzycki (dzięki uprzejmości UG w Nowej Słupi)

Leśnicy złożyli wiązankę kwiatów na pomniku pamięci ofiar II wojny światowej na „Skałce”. Uczestniczyli także w uroczystej Mszy świętej oraz innych uroczystościach towarzyszącym tym obchodom.

 

Natomiast w Ostrowcu Świętokrzyskim Leśniczy leśnictwa Paprocice wziął udział w Ostrowieckich Biegach Niepodległości zajmując 21. miejsce w swojej kategorii wiekowej (na prawie 70 startujących). Biegi zorganizowane zostały przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim.