Wydawca treści Wydawca treści

Biwakowanie

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?

Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.

Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne  pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.

Jak znaleźć miejsce na ognisko?

Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.

To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.

Jak zabezpieczyć ognisko?

Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.

Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?

Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.

Czy mogę rozbić w lesie namiot?

Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

DARY ŚWIĘTOKRZYSKICH LASÓW

Dary Świętokrzyskich Lasów

 

22 września odbyła się siódma edycja Darów Świętokrzyskich Lasów. To główne wydarzenie edukacyjno-promocyjne organizowane przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”. Wśród tematyki Darów dominowały popularne o tej porze roku grzyby. Na imprezę licznie przybyli mieszkańcy Kielc i okolicznych świętokrzyskich miejscowości, a także turyści.

 

Impreza została zorganizowana przez nadleśnictwa Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska”: Kielce, Daleszyce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.

 

O tym, że świętokrzyska knieja jest grzybna przekonali się mieszkańcy Kielc i okolic na wspólnym z leśnikami grzybobraniu. W niedzielny poranek busy rozwiozły grzybiarzy na teren nadleśnictw Daleszyce, Łagów i Zagnańsk. Nie zabrakło też tych, którzy dojechali na wskazane miejsce grzybobrań własnym transportem. Przewodnikami po Puszczy Świętokrzyskiej byli leśnicy. Choć grzybów nie było aż tyle, to i tak każdy z lasu wyniósł co najmniej połowę koszyka.

 

O godzinie 14 przy moście nad Silnicą nadleśniczowie nadleśnictw Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska” na czele z Robertem Płaskim, nadleśniczym Nadleśnictwa Kielce i zaproszonymi gośćmi otworzyli piknik na głównej ulicy Kielc. Odczytano też list okolicznościowy od Jacka Sagana, Dyrektora Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska.

 

W tym czasie słynni świętokrzyscy kucharze gotowali smaczną niespodziankę. Tym razem była to zupa grzybowa z kluseczkami na borowikach z rozmarynem i białym winem, która cieszyła się ogromnym powodzeniem.

 

Grzybiarze, którzy wrócili ze zbiorów wzięli udział w konkursach na rekordowe zbiory. Królową i królem grzybobrania zostali Pani Jolanta z Sokołowa Dolnego i Pan Jan z Kielc. Zebrali po 4 kg grzybów. Zbierali je w Nadleśnictwie Daleszyce, niedaleko Cisowa. W koronacji pomagały leśne maskotki – Sowa Mądra Głowa z Nadleśnictwa Kielce i Łoś z Nadleśnictwa Skarżysko.

 

Podczas pikniku leśnicy z nadleśnictw LKP „Puszcza Świętokrzyska” prezentowali leśne wystawy i warsztaty w duchu aktualnych kampanii promocyjnych, projektów rozwojowych, kampanii i akcji Lasów Państwowych takich jak kampania „Lasy Państwowe. Dla lasu, dla ludzi” i akcja „Drewno jest z lasu”. Leśnicy – pszczelarze opowiadali o działaniach realizowanych w ramach projektu rozwojowego Lasów Państwowych „Zdrowa Żywność z Polskich Lasów” w zakresie działania „Pszczoły wracają do lasu”. Był żywy ul i domek dla dzikich zapylaczy. Bartnicy pokazywali jak dziać barć. Można było również spróbować leśnych przysmaków na stoisku marki Lasów Państwowych „Dobre z lasu”. Każdy mógł skosztować pyszności z dziczyzny, miodów oraz płodów runa leśnego pochodzących z polskich lasów. Nie zabrakło sadzonek leśnych drzewek pochodzących z Gospodarstwa Nasienno-Szkółkarskiego z Nadleśnictwa Daleszyce. Była też prezentacja auta elektrycznego zakupionego w ramach projektu „Las energii. Zielona energia, a tym samym zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w trosce o klimat to też przedmiot działania leśników.

 

Wielkim powodzeniem cieszyły się porady grzyboznawców i wystawa grzybów przygotowana przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Kielcach „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”. Na scenie wystąpiła też Joanna Ciborowska, grzyboznawca z kieleckiego sanepidu. Wiele atrakcji przygotowali też partnerzy leśników na swoich stoiskach. Wśród nich byli Polski Związek Łowiecki, Świętokrzyski Park Narodowy, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kielcach. Wydarzeniu towarzyszył jarmark świętokrzyskich producentów artykułów z darów natury – Sieć Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie. Na swoich stoiskach edukowały też policja i straż miejska.

 

Atrakcją były też pokazy sokolników w wykonaniu Grupy Sokolniczej Rabiec. O swojej pasji opowiadali Stanisław Puławski i Michał Gawin. Swoje niecodzienne pasje pokazali też leśnicy. Przy scenie odbył się pokaz karate w wykonaniu Koneckiego Klubu Karate Kyokushin i Klubu Karate Morawica pod przewodnictwem Andrzeja Hornego i Mateusza Garbacza, na co dzień nadleśniczego Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, a wolnych chwilach trenera karate.

 

Wydarzeniu towarzyszyła leśna muzyka i konkursy muzyczne w wykonaniu Zespołu Sygnalistów Myśliwskich przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz Zespołu Trompes de Pologne, który dał koncert na zakończenie.

 

Partnerami Darów Świętokrzyskich Lasów byli: Urząd Miasta Kielce, Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Oddział Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, a patronat medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia, Radio EM.